Programe 2019

 
50 години Скопски

концертна ретроспектива, со изведби во живо, на најголемите хитови кои го одбележаа 50-годишното постоење на еден од најреномираните фестивали во државата, „Скопски Фестивал“.
Присутните ќе се забавуваат со песните на Драган Мијалковски, Славе Димитров,

Лидија Кочовска, Сашо Гигов – Гиш,

Сара Мејс, Ај-Кју, Ѓоко Таневски и Верица Ристевска.

на плато пред Универзална сала

20.00

 
3D Mapping

3Д проекции на фасадата на катната гаража „26-ти јули“ од Џереми Ури и Милош Лисински, визуелни уметници од Франција.
Ури и Лисински се победници на натпреварот во 3Д мапирање и носители на фестивалското Гран При „Златко Славенски“, на фестивалот на светлината Skopje Light Art District 2019.

Катна гаража „26-ти јули“

20.00

 
“Night At The Gallery"

самостојна изложба на македонската уметница, Воскресија Андреевска.
Со своите дела, Андреевска ја трансформира галеријата во МКЦ во една поинаква димензија, низ спектарот на интензивни флуоросцентни бои и ултравиолетова светлина.
Андреевска без многу непотребни зборови, остава делата да "зборуваат"

за себе, а Вие да ги чуете нивните приказни.

МКЦ Галерија

19.00

Paranoid London

асид техно дуото Paranoid London, составено од Gerardo Delgado и Quinn Whalley во склоп на фестивалот „НЕкултура“ ќе настапи во салата „25 мај“ во МКЦ.
Тие користат карактеристични винтиџ сајзери и надворешна опрема со цел да го постигне автентичниот Paranoid London звук, испорачан како acid, acid house, electronic и techno жанр.
За загревање на Paranoid London ќе бидат задолжени Barum Barum, Мирко Попов, Нино Наумов и Виолета Качакова.

МКЦ сала „25 мај“

23:00 часот

 
КРУГ

Артур Шницлер, режија – Наташа Поплавска

 

Претставата ја отвара вечната тема - потрагата за љубов, наспроти потребата за секс. Низ десет интимни сцени ќе влеземе во „креветите“ на десет карактери кои како во ланец се врзуваат во еден затворен круг. Во главните улоги ќе ги видиме македонската актерка, Дејана Попоска која живее и работи во Париз и италијанскиот актер, Јакопо Гaрфањоли. Претставата е наменета за возрасна публика (18+).

Македонски Народен Театар

22.00

 
70 години балет

Кармен“ – Жорж Бизе, Родион Шчедрин и „Валпургиска ноќ“ – Шарл Гуно;

 

диригент Бисера Чадловска
Со изведба на двете антологиски дела, „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“, една од нашите најстари културни институции, Националната опера и балет ќе прослави 70 години активности и постоење. 
Со изведбата на двете дела, комбинирајќи различни стилови на движења, претставата презентира чиста, неокласична, сложена технички и возбудлива кореографија за публиката.

Национална Опера и Балет

20.00

Мал формат

изложба на 33 уметници

– членови на ДЛУМ од цела земја.
Изложба на која уметниците ги претопуваат своите творечки способности во малиот формат, користејќи ги сите ликовни техники.

Културно информативен Центар КИЦ

20.00

 
 
Враќање во Безистен

самостојна изложба на Дејан Иванов Маргуш, придружена од звуците на саксофонот на Горан Папаз.

Галерија – 8

21:00 часот

 
15 години Џим Маршал

Историски музеј на Босна и Херцеговина 1996-2011

изложба на фотографот од Шкотска кој изминатите години живее и работи во Сараево, Џим Маршал.

Музеј на македонската борба

19.00

 
Слушаме во црно-бело

Дуња Иванова (пијано) – концертен настап на пијанистката Иванова во Музејот на македонската борба.
На репертоарот за „Бела ноќ“ се наоѓаат дела од Michael Nyman, Yann Tiersen, Ryuichi Sakamoto и Zbigniew Preisner.

Музеј на македонската борба 

19.00

 
Отворена сцена
парк Ибни Пајко 

самостојни настапи во живо на Ансамблот на Лина Авшар 20:00

 

гитаристот Емил Бакев заедно со бендот 21:30 

 

Силви Бенд 22:00

парк Ибни Пајко

 
Оксиген

Театар ПИ – театарски перформанс во режија на Златко Митревски и Македонка Илиевска 
Овој театарски перформанс ја разработува идејата за еднаков пристап и еднакви можности за сите луѓе наоколу.
Во претставата настапуваат актери со интелектуална попреченост од дневниот центар ПОРАКА Скопје.

Мала станица 

19.00

Пијано и Ди џеј 

Ема Попивода и Андреј Мицајков – вечерна комбинација на електронската музика со звуците на пијаното.
Една од најистакнатите македонски пијанистки, Ема Попивода и Ди џејот Андреј Мицајков ќе им се претстават на присутните со изведба на популарни музички песни во некарактеристичен аранжман.

Музеј на современа уметност

22.30

 
 
Кино на кров

кино проекции на проектирани на кровот на Градскиот Трговски Центар.

Програма од ЕХО Филмови

- БЕЛЕШКИ ОД КАРПАТА, Сиб Вани/Гијом

  Лион, Белгија, 2017, 35’

- ЗАБАРДАСТ, Жером Танон, Франција, 2018, 54’

- Nordfor Sola, Jørn Nyseth Ranum, Inge Wegge/

  Норвешка 2014, 46’

Градски Трговски Центар ГТЦ

20.00

 
ВАРДАРСКИ ПАСТУВИ

режија Синиша Ефтимов ​

популарната театарска претстава Вардарски пастуви, со Атанас Атанасовски, Тино Костадиновски, Жарко Димоски, Илија Илиоски и останатите актери од Театар Комедија на себе својствен начин, ќе ја прераскажат својата занимлива приказна на скопската публика.

Театар Комедија

20.00

 
Филмски маратон

целовечерен филмски маратон на познати филмови во киното Милениум.

Програма

12:00 - Кариран Нинџа (Checkered Ninja)
14:00 - Господин Мол и фабриката за чоколада (Mr. Moll and the Chocolate Factory)
17:30 - Море од жито (FRECKLES - MARE DI GRANO)
20:00 - Куќата што ја изгради Џек (The House That Jack Built)
23:00 - Копање (Digging)
01:30 - Хотел Гагарин (Hotel Gagarin)
04:00 - Товар (CARGO)

Кино Милениум

20.00

 

Универзална Сала 1000, Скопје

05 ОКТОМВРИ 2019 СКОПЈЕ

© 2019 BELA NOЌ

  • Grey Facebook Icon