Бела Ноќ 2021
ПРОГРАМА


:::Поради почитување на мерките за заштита на КОВИД-19 ќе биде потребно приложување на сертификат (вакцинација/прележан). Поради запазување на капацитетот и бројот на присутни посетители, ќе важи „прв дојден - прв услужен“:::

Kurshumli-An-Skopje-MK.jpg

концерт

20:00 | 25. септември

Куршумли Ан

Фолтин - Eye Cue

image016.jpg

изложба

20:00 - 00:00 | 25. септември

плато пред Куршумли Ан

„Скопска стрип акција“ - Томе Трајков

mkc-02-1195x950.jpg

концерт

20:30 | 25. септември

МКЦ парк

ПМГ Рекордингс Фестивал 11

20:30 - 21:20 Sethstat
21:30 - 21:50 Марија Каева

22:00 - 22:40 Lufthansa

22:55 - 00:15 ПМГ Колектив Оркестар

00:20 - 01:00 Blackstate

МКЦ Плато

21:00 - 22:30 дарко Јорданов B2B Нино Наумов

22:30 - 23:15 ДЈ Магија

23:15 - 00:00 Амок Радио ДЈ-и
00:00 - 01:00 Илина Ангел B2B Божидар Видоевски

mkc.jpg

изложба

19:30 | 25. септември

МКЦ

иновативна урбана опрема

- Urban snake 2.0

Park_Aerodrom_vo_Novo_Lisice-715x400.jpg

концерт

19:30 | 25. септември

паркот на авиончето - Аеродром

„Ритамот на Скопје“  

19:30 Пајак
20:00 Дани димитровска и камерен оркестар

21:30 Ѓоко Таневски и Кристина Аранудова

Велоштад-отворае-2.jpg

изложба

19:30 | 25. септември

Велоштад - Транспортен центар

Автобус на уметноста

групна изложба на повеќе автори:
Ана Трајковска, Јана Луловска, Доротеј Нешовски, Ана Ивановска, Владимир Здравески, Владимир Милиќ, Марија Јаќовска, Рита Коневска, Душан Стефановски, Давор Кешкец, Ана Јовановска

mala-stanica-exterier-front.jpg

изложба

20:00 - 00:00 | 25. септември

Мала станица

„Допирот“ - идни екологии

cifte-amam-.jpg

изложба

20:00 - 00:00 | 25. септември

Чифте Амам

„Глува соба“ - Стојан Павлески

Zelen-krov-Dom-na-gradezhnici1.jpg

кино

19:30 | 25. септември

Зелен Покрив - Дом на градежници

Ехо Фестивал на планински филм

Исповедувањата на еден тркач“, Бачар Катар, Либан - 2020, 29'

Миртл Симпсон - живот на мраз“, Ли Ен Сајдс, САД - 2019, 34'

Матерхорн - Лавовски гребен“, Александар Белтраме/Ерве Бармас, Италија - 2021, 35'

Од океанот до Асгард“, Хедер Мошер, Канада - 2020, 34'

Во планината“, Лукас Ратон, Бразил - 2021, 8'

Умствена рамка“, Џеф Томас, Канада - 2021, 11'

tri-krusi.gif

кино

20:00 | 25. септември

Три Круши - населба Драчево

Кино на трева -

“The Whistlers“/„Свиркачите“

akto-mural-cento-solidarnosta-temel-na-idninata-scaled.jpg

кино

20:00 | 25. септември

Дом на култура 11. окромври - Ченто

Кино на трева -

“Bye Bye Morons“/„Збогум Морони“

park-kaj-ezerce-banskoliev-6.jpg

твитер награди

20:00 | 25. септември

Езерце - градски Парк

#БелаТвитерНоќ

sk2.jpg

изложба

20:00 - 00:00 | 25. септември

Школка - градски Парк

„Занемени“ (видео проекција)   - Страхил Петровски

Бела Ноќ 2020

20:30 | СЦ Борис Трајковски
концерт: СКОПСКИ ЕВЕРГРИНИ Влатко Стефановски, Тамара Тодевска, Дарио, Јаков Дренковски, Силви Бенд, Мики Јовановски Џафер, Фиц Студени Нозе, Венко                                                                  Серафимов, Леа, Дупер во придружба Баги Биг Бенд

 

18:00 | МКЦ
концерт: Ние сме Скопје! -ПМГ Колектив, Сетстат, Барум Барум, Галатеа, Роботек, Видиновски, Кантон6, Александар Велики, Искра, Светлост 

 

20:00 | MKЦ галерија
изложба: ретроспективна изложба во чест на Димитар Младеновски (1970-2007) 2020 годинa 

20:00 | MKЦ галерија
изложба: „п0вт0рн0 на 0“ - изложба на Илина Арсова 

 

20:00 - 00:00 | Зелен ПАЗАР
изложба: „ПАЗАР'т: кој се плаши од невидливата рака, ноќе?“ - групна изложба на 15 автори 

 

19:00 | парк Ибни Пајко
театарска претстава: „Не ми го чепкај пивото!“, театар Златен Елец 

20:30 | парк Ибни Пајко
театарска претстава: „ГА__2m__ЛЕБ“ (според „ГАЛЕБ“ од А.П.Чехов)

22:00 | парк Ибни Пајко
концерт: Зулу 3.4 - современ џез

23:00 | парк Ибни Пајко

kонцерт: Кабадајас - современ џез, музички концерт 

22:00 | парк Ибни Пајко
перформанс: Food art Performance & Graphic lighted prints, Боттега Евенти 

 

20:30 | МСУ
мултидимензионален перформанс: „Градот Убав“, поетски перформанс, пијано и изложба на мурали, Горазд Кени, Филип Димишковски и Андрej Павлов 

21:00 | МСУ
музичко - драмски перформанс: „Боите во ноќта“, Ема Попивода и Ивана Павлаковиќ 

22:30 | МСУ
концерт „Урбана Симбиоза“ - Тринити стрингс 

 

20:00 | ГТЦ
изложба: групна изложба на 4 млади уметници, членови на ДЛУМ 

20:00 | ГТЦ
концерт „AVP Project“ - one man show, Антоние Весковски 

21:00 | ГТЦ
концерт: ДУО Кларинети: Ѓоревски - Бакревски 

 

20:00 | Библиотека Браќа Миладиновци
поетско читање: нова генерација современи македонски поети 

 

19:00 | Архитектонски факултет
урбана интервенција: „URBAN SNAKE EXPIRIENCE“ - crowdfunding кампања, проект за интервенција во дворот на студентски дом Гоце Делчев 

 

20:30 | Дом на култура „Кочо Рацин“ Скопје
филмска проекциja: „Лејдиб'рд“ (режија Грета Гервиг) и „Американската историја ИКС“ (режија Тони Кеј) 

 

20:00 | Даут Пашин Амам
изложба: видеа од Колекцијата и одделните дела на авторите во сопственост на Национална галерија на РСМ: „Карантински дневници“ - видеа на авотите                                     изработени во текот на изолација од Ковид-19 

 

21:00 | Национална опера и балет
оперски концерт: првенка на НОБ, сопранот Славица Петровска Галиќ, со гости солисти, нејзини студенти низ годините 

 

19:00 - 00:00 | Ибни пајко
светлосна инсталација, автори: Андре Ѓеоргиевски и Ана Трајковска 

19:00 - 00:00 | парк Ибни пајко
уметничко инсталација, автор: Перо Кованцалиев 

 

20:00 | АРТ ХAБ
изложба: АРТ ХАБ на уметници - членови на ДЛУМ 

WEB LARGE background.png

Бела Ноќ 2019

20:00 | плато пред Универзална сала

музички концерт: Скопски фестивал низ годините 


20:00 | катна гаража 26. јули

3Д видео мапинг: Џереми Ури (ФРА) и Милош Лисински (ФРА) 

19:00 | МКЦ

изложба: Night at the gallery, Воскресија Андреевска

23:00 | МКЦ сала 25. мај
настап: Paranoid London

22:00 | Македонски народен театар

театарска претстава: КРУГ- Артур Шницлер, режија Наташа Поплавска

20:00 | Национална опера и балет

Претстава: 70 години балет Кармен и Валпургиска ноќ

 

20:00 | Театар Комедија
театарска претстава: -Вардарски пастуви- Синиша Ефтимов 

20:00 | КИЦ
Изложба: ДЛУМ „Мал формат&quot

21:00 | Кафе Галерија 8, Безистен
изложба и мизички настап: Враќање во Безистен, изложба на Дејан Иванов Маргуш 

19:00 | Музеј на македонската борба - Скопје
изложба: -15 години- Џим Маршал

19:00 | Музеј на македонската борба - Скопје
музички концерт: -Слушаме во црно-бело-, Дуња Иванова 

20:00 | Парк Ибни Пајко
настап: Лина Авшар ансамбл 

21:30 | Парк Ибни Пајко

Настап: Емил Бакев и бендот 

22:00 | Парк Ибни Пајко
настап: Силви Бенд 

19:00 | Национална Галерија – Мала станица
Мултимедијален театарски перформанс: Оксиген, Театар ПИ

22:30 | Музеј на современата уметност
настап: Пијано и Ди Џеј- Ема Попивода и Андреј Мицајков 

20:00 | ГТЦ
филмска проекција: Кино на кров 

20:00 | Градски Кино Милениум
филмска проекција: Филмски маратон 

Bela Nok 2019_FB cover image 2.jpg